تبلیغات
علی اكبرهای امام خامنه ای - مطالب آذر 1391
 
علی اكبرهای امام خامنه ای
قل إنما أعظکم بواحدة أن تقوموا لله مثنی و فرادی
سه شنبه 14 آذر 1391 :: نویسنده : از طایفه سلمان
وقتی امام حسین علیه السلام از مکه خارج شد به خاطر اینکه کنار خانه ی خدا توسط عمّال یزید ترور نشود و حرمت خانه ی خدا با ریخته شده خون خدا (امام حسین) شکسته نشود در یکی از منازل به شاعر معروف فرزدق رسید و فرزدق به امام حسین علیه السلام گفت که از حال و هوای کوفه و مردم آن خبر داری که سوی کوفه می روی؟ و در وصف مردم کوفه یک جمله گفت : « قلوبهم معک و سیوفهم علیک ».
اما این جمله خیلی پرمغز و عبرت آموز است! چطور می شود شمشیرت بر علیه کسی باشد که دلت با اوست؟ مگر اعمال و رفتار ما انسان ها بر اساس خواست درونی و دل هامون نیست؟ پس چطور شد که مردم کوفه با اینکه به حسین بن علی علاقه داشتند اما باز هم به روی فرزند زهرا شمشیر کشیدند و آن فجایع بی نظیر و ننگین را در تاریخ به نام خود ثبت کردند؟
شهید مطهری به این سوال یک جواب خوبی می دهد و می فرماید مردم کوفه در ابتدا یک جنگ درونی بین شکم پرستی و محبت به امام حسین داشتند که در این جنگ شکم پرستی و دنیا و پول بر اینها چیره می شود و محبت امام حسین در مقابل دنیاپرستی کار به جایی نمی برد و نمی تواند در صحنه ی عمل مقابل شمشیر کشیدن به روی نوه ی پیامبر را بگیرد.
امام حسین در جواب فرزدق یک جمله ی تاریخی فرمودند: « النّاس عبیدُ الدّنیا وَ الدّینُ لَعِقٌ علی ألسِنتهم فإذا مُحِّسُوا بالبلاء قَلّت الدّیّانون ».
مردم عبد و برده ی دنیا هستند و عقربه ی دل و جانشان به سمت دنیا و دنیاپرستی می چرخد و دین و دینداری بازیچه ای بیش نیست و تنها بر زبان مردم جاری است یعنی دین و ایمان هنوز در دل اینها نفوذ نکرده و تا کسی اعتقاد قلبی به دین نداشته باشد هرگز در عمل هم نمی تواند آن طور که دین می گوید عمل کند و در میدان عمل کم می آورد و باطنش آشکار می شود هرچند که در ظاهر و زبان ادعای دینداری و محبت به اهل بیت داشته باشد؛ این مردم یک ویژگی دیگر هم دارند و آن هم اینکه زمانی که احساس بلاء و آزمایش و مجاهدت در راه خدا کنند و احساس کنند که به خاطر خدا و دین خدا باید دنیا و هوای نفس خود را زیر پا بگذارند، کم می شوند و پا به فرار می گذارند یعنی حاظر نیستند از دنیا و لذات آن به خاطر خدا بگذرند و همیشه دنیا را بر آخرت و دینداری ترجیح می دهند. پس از این مردم کوفه در شک و عجب نیستم که با شمشیر منتظر تکه تکه کردن فرزند رسول خدا باشند چون عقربه ی دل این مردم به طرف دنیاست و «حُبُّ شیءٍ یعمی و یصم » یعنی دوست داشتن بیش از حد یک چیز انسان را کور و کر می کند و تنها در فکر رسیدن به محبوب خود است و حاضر است همه چیز را به خاطر آن فدا کند و ...
امام زنگ خطری که اینجا هست اینکه نکند ما هم از این منتظران دروغین باشیم و این همه گریه و زاری و دعای ندبه خواندن و ... فقط در ظاهر باشد و در درون خود دشمن امام زمان (عج) باشیم؟ آیا تا به حال دقت کرده ایم که عقربه ی دل ما به کدام سمت است؟ تا چه حد حاضریم در راه خدا و امام زمان و نائبش فداکاری کنیم و از دنیا و لذات خود بگذریم؟ نکند ما هم مثل مردم کوفه با شمشیر منتظر مولایمان هستیم و ...
چه جمعه ها که یک به یک غروب شد نیامدی
چه بغض ها که در گلو رسوب شد نیامدی
برای ما که خسته و دل شکسته ایم نه
ولی برای عده ای چه خوب شد نیامدی
نوع مطلب : بال سرخ شهادت(عاشورا)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


ماه محرم و صفر از یک طرف ماه عشق و عشق بازی با سرور و سالار شهیدان است اما از طرف دیگر ماه ترس و خوف است و فرصتی که انسان به خود بیاید و خوب بیندیشد که اگر من هم در کربلا بودم جزو کدام دسته می شدم؟ یزیدی یا حسینی؟
انسان باید در این ایام کلاه خودش را قاضی قرار دهد و وضع خودش را با کسانی که مقابل حسین بن علی ایستادند مقایسه کند آن وقت می فهمد که گفتن جمله "یا لیتنی کنت معکم" زیاد هم آسان نیست و کار آسانی نیست فریب زر و زور و تزویر امویان و یزیدیان را نخوری و حاضر بشی هرچه داری در طبق اخلاص گذاشته و در راه حفظ امامت همه را فدا کنی.
آیا خیالمان راحت است که اگر ما بودیم حتما پشت سر امام حسین علیه السلام می ایستادیم؟
نمی دانم جواب شماها چیست اما آیت الله بهجت (ره) این عارف نام آشنا دعا می کند که خدایا تو را شکر می کنم که در زمان امام حسین نبودم تا اینگونه سخت آزمایش و غربال شوم چون نمی دانم که اگر موقع بودم حتما جزو لشکریان امام حسین می شدم؛ حالا مقایسه کنید که ما باید چی بگیم؟!
فکر کنم رسیدید به حرف من که ماه محرم ماه ترس و خوف هم هست! ترس از اینکه نکند ما هم امام زمان خود را تنها بگذاریم و در مقابل حضرت مهدی (عج) بایستیم!
اصلا یکی از مهم ترین فلسفه های عزاداری و گریه بر امام حسین علیه السلام این است که یک روزی مردمی به امام خودشون وعده ی یاری و وفاداری دادند و او را به سوی خویش دعوت کردند اما فریب زر و زور و تزویر دشمن را خوردند و ذلت و ننگ بی وفایی تا ابد الدهر بر پیشانی کوفیان نقش بست و صفت بی وفایی شان شهره ی آفاق گشت؛ پس ما نباید این ننگ را بخریم و پیرو این کوفیان روباه صفت و شکم پرست باشیم و دین خود را به دنیا بفروشیم و این زنگ خطر همیشه در گوشمان طنین انداز باشد که " ای منتظران حسین را منتظرانش کشتند."
پس وظیفه من و تو که ادعا داریم عزادار حسین و منتظر مهدی هستیم باید خود را برای یک غربال و امتحان سخت آماده کنیم و سربازی حضرت صاحب الزمان کار هر کسی نیست و این بار خدا به خاطر وعده های توخالی ما حجت خویش را فدا نمی کند و حاضر نمی شود آخرین ذخیره ی خود را به خاطر ما انسان های ...... فدا کند.
و شهید آوینی (ره) جمله ی معروفی دارد که "برای هرکس کربلایی وجود دارد و تا انسان را به اندازه ی کربلا نیازموده اند از دنیا نخواهند برد." پس با چشم باز و با بصیرت حرکت کنیم و همیشه پیرو ولایت باشیم که تنها رمز پیروزی در امتحان های آخرالزمان است و منتظر امتحان های کربلاگونه ی خود باشیم که حادثه هیچ وقت خبر نمی کند...

نوع مطلب : بال سرخ شهادت(عاشورا)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

هدف، دفاع از نظام اسلامی و جمهوری اسلامی است در مقابله ی با یک حرکت همه جانبه ی متکی به زور و تزویر و پول و امکانات عظیم پیشرفته ی علمیِ رسانه ای. باید با این جریان شیطانیِ خطرناک مقابله شود.
امام خامنه ای

مدیر وبلاگ : از طایفه سلمان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :